POCZYTAJ WIĘCEJ:
Jak to się stało, że trenerka personalna prowadzi warsztaty z hipnoporodu?
Zanim zaszłam w ciążę miałam poczucie, że kiedy to się stanie jedyną słuszną opcją będzie wybór cesarskiego cięcia jako drogi porodu. Byłam przerażona zasłyszanymi opowieściami, które nie należały do tych budujących wiarę w siebie. „Ból nie do zniesienia” - tak w większości zasłyszanych historii malował się w mojej głowie obraz porodu. Cesarskie cięcie też przecież nie jest łatwiejszą opcją, również możemy odczuwać masę dolegliwości z nim związanych. Zastanawiałam się jak opanować ten lęk przed bólem, przed nieznanym, przed tym jak to będzie. Czy w ogóle muszę całkowicie wyeliminować lęk? Okazało się, że nie. Bo w hipnoporodzie nie chodzi o to, żeby się nie bać, ale o to żeby radzić sobie w każdej sytuacji jaka cię spotka i uwierzyć, że cokolwiek się wydarzy dasz sobie radę najlepiej jak umiesz.
Jak dowiedziałam się o hipnoporodzie?
Moja przyjaciółka poleciła mi, stronę Błękitny poród - założycielką Błękitnego porodu jest Beata Jedlińska. I tak zaczęła się moja droga z przygotowywaniem do porodu nie tylko ciała, ale też umysłu. Zaczęłam stosować relaksacje, wzięłam udział w warsztatach online, zrobiłam „karty” afirmacyjne. Czytałam, oddychałam, słuchałam relaksacji. Czy każda technika hipnoporodu będzie dla każdej z nas ? Niekoniecznie. Warto szukać tego co do ciebie przemawia i stosować codziennie. To trochę tak jak z wdrożeniem do codziennej rutyny kilku ćwiczeń dla kobiet w ciąży - robisz je codziennie - to przygotowuje Twoje ciało do porodu, poprawia twoje samopoczucie. Tak samo warto wdrożyć chociaż jeden nawyk, który pomoże przygotować się do porodu twojej głowie. Słuchanie relaksacji przed snem może być pierwszym krokiem. Czasem najtrudniej jest zacząć.
Tym wpisem chcę cię zachęcić do poszukiwań. Co będzie dla ciebie dobre. Pamiętam swoją ekscytację kiedy kupowałam pierwsze ubranko, wybierałam wózek, przeglądałam strony z artykułami dla dzieci ;) To jest miły element bycia w ciąży, choć oczywiście nie każdą z nas to musi aż tak ekscytować! Ale czy nie byłoby dobrze zaopiekować się również sobą? Swoimi obawami, lękami, swoją głową? Bo w porodzie nie rodzi tylko ciało. Do głosu powinien dojść „gadzi mózg” - stara kora mózgowa, odpowiedzialna za instynkt. Dobrze jeśli poczujesz się bezpiecznie, wtedy Twoje hormony porodowe jak np. oksytocyna, mogą działać sprawniej.
Po dwóch latach od mojego porodu Beata ogłosiła, że startuje z autorskim szkoleniem „Błękitny poród - praktyczne podejście do hipnoporodu” - zapisałam się na nie od razu. No cóż mam powiedzieć, to jest coś w co bardzo wierzę i wiem, że działa. Chociaż jestem trenerką wiem, że przygotowanie samego ciała to nie wszystko. Ciało może być wspaniale przygotowane, ale jeśli zablokujesz się na poziomie psychicznym, będziesz się zaciskać, wstrzymywać oddech, panikować, to może być po prostu trudniej zarówno jeśli chodzi o wydzielanie hormonów, postęp porodu, komfort twój i dziecka i odczuwanie bólu. Dlatego w ciąży ćwiczymy spokojny oddech, dotleniający ciebie i twojego maluszka, rozluźnianie, wprowadzamy relaksację, a to tylko niektóre z technik hipnoporodu, które możemy wykorzystać.
Czy poród można zaplanować?
Nie. Ani porodu naturalnego, ani cesarskiego cięcia nie da się przewidzieć w 100%. Ale zawsze mamy wpływ na siebie– na to, jak zareagujemy, jak zadbamy o nasz umysł i emocje.
Hipnoporód to nie magia. To praktyczne narzędzie, które pomaga kobietom w ciąży zbudować poczucie bezpieczeństwa i sprawczości.Nie chodzi o to, by nie czuć lęku, ale o to, by umieć sobie z nim radzić. To również zdobywanie wiedzy o fizjologii porodu, tak żebyś wiedziała co się będzie działo z tobą i twoim dzieckiem. Warto szukać swojej własnej ścieżki, własnego rytuału, który pomoże przygotować się na poród. Czasem to może być relaksacja przed snem, czasem ćwiczenia oddechowe, a innym razem... po prostu chwila ciszy dla siebie.
Chcę tu też wspomnieć o możliwości psychoterapii. Czasem może tak być, że samodzielne próby zaopiekowania się sobą nie wystarczą. Jeśli odczuwasz, że twój lęk jest ogromny, czy przed porodem naturalnym czy przez cesarskie cięcie, warto rozważyć wizytę u psychoterapeuty. Trudne doświadczenie poprzedniego porodu również może być tematem do poruszenia na terapii. Sięganie po pomoc to nie słabość, to siła.
Doczytałaś do końca? Bardzo się cieszę! Jeśli zainteresował cię temat hipnoporodu, napisz do mnie, powiem ci kiedy planuje najbliższe warsztaty!
EWA WIECZOREK
TG MAMA
Trenerka mam i kobiet w ciąży
DOMOWE STUDIO TRENINGU
By umówić się na wybrany trening skontaktuj się telefonicznie lub przez Instagram/Facebooka
ul. Fiołków 6
Tarnowskie Góry
tel. 785 735 882
19:15
SILNA KOBIETA
ZDROWY KRĘGOSŁUP
/RELAKSACJA
18:10
AKTYWNA CIĄŻA
PILATES
18:00
AKTYWNA CIĄŻA
17:30
ZDROWY KRĘGOSŁUP
17:15
MAMA
I DZIECKO
17:00
FIT BALL (PIŁKI)
14:20
SILNA KOBIETA
10:45
MAMA
I DZIECKO
10:30
AKTYWNA CIĄŻA
AKTYWNA CIĄŻA
9:30
MAMA
I DZIECKO
MAMA
I DZIECKO
AKTYWNA CIĄŻA
9:15
SOBOTA
CZWARTEK
ŚRODA
WTOREK
PONIEDZIAŁEK
WARSZTATY
ZAJĘCIA
KREATYWNE
DLA MAM
KRĘGI
KOBIET
W CIĄŻY
daty są podawane na bieżąco w ciągu roku
STRONA ZAPROJEKTOWANA Z MIŁOŚCIĄ PRZEZ MAŁE STUDIO